- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- C Arm Machine
C Arm Machine
Providing you the best range of refurbished medtronic c arm, refurbished c arm lcd panel, pre- owned c arm, refurbished c arm machine, new & refurbished c arm machine and c arm image intensifier with effective & timely delivery.
Refurbished Medtronic C Arm
Product Price: Rs 5,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | 15 inch |
| Peak Kilo Voltage | 100 kvP |
| Usage/Application | Urology |
| Is It Portable | Portable |
| Generator Capacity | 100 mA |
| Machine Type | Fixed (Stationary) |
| Generator Type | High Frequency |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Refurbished C Arm Lcd Panel
Product Price: Rs 7,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | 9 inch |
| Peak Kilo Voltage | 100 kvP |
| Usage/Application | Urology |
| Is It Portable | Non Portable |
| Generator Capacity | 100 mA |
| Machine Type | Fixed (Stationary) |
| Generator Type | Line Frequency |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pre- Owned C Arm
Product Price: Rs 8,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | 12 inch |
| Peak Kilo Voltage | 100 kvP |
| Usage/Application | Urology |
| Is It Portable | Non Portable |
| Generator Capacity | 300 mA |
| Machine Type | Fixed (Stationary) |
| Generator Type | Line Frequency |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Refurbished C Arm Machine
Product Price: Rs 4,50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | 9 inch |
| Peak Kilo Voltage | 100 kvP |
| Usage/Application | Urology |
| Is It Portable | Non Portable |
| Country of Origin | Made in India |
| used for | Urology and Orthopaedic |
Unique Med Global Inc.” is manufacturer C Arm Machine, Lithotripsy System, X Ray Machine Parts etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
New & Refurbished C Arm Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Usage/Application | Urology |
| Machine Type | Portable (Mobile) |
| Generator Type | High Frequency |
| Tube Type | Stationary Anode |
| Power Supply Volts | 220 V |
| Power Supply Frequency | 50 Hz |
Unique Med Global Inc.” is manufacturer C Arm Machine, Lithotripsy System, X Ray Machine Parts etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
C Arm Image Intensifier
Product Price: Rs 6,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Peak Kilo Voltage | 125 kvP |
| Usage/Application | Orthopaedic |
| Generator Capacity | 100 mA |
| Machine Type | Portable (Mobile) |
| Generator Type | High Frequency |
| Tube Type | Rotating Anode |
| Power Supply Volts | 220 V |
| Power Supply Frequency | 50 Hz |
Unique Med Global Inc.” is manufacturer C Arm Machine, Lithotripsy System, X Ray Machine Parts etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Refurbished C Arm
Product Price: Rs 5,50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Generator Capacity | 100 mA |
| Machine Type | Fixed (Stationary) |
| Generator Type | Line Frequency |
| Tube Type | Stationary Anode |
| Power Supply Volts | 220 V |
| Power Supply Frequency | 50 Hz |
Unique Med Global Inc.” is manufacturer C Arm Machine, Lithotripsy System, X Ray Machine Parts etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Refurbished C Arm Image Intensifier System
Product Price: Rs 5,50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Generator Type | High Frequency |
| Usage/Application | Gastroenterology |
| Tube Type | Stationary Anode |
| Model Name/Number | HF49 |
| Generator Capacity | 500 mA |
| Machine Type | Fixed (Stationary) |
| Peak Kilo Voltage | 300 kvP |
| Power Supply Volts | 220 V |
| Power Supply Frequency | 50 Hz |
| Area covered | Nepal, Bhutan, Bangladesh |
Unique Med Global Inc.” is manufacturer C Arm Machine, Lithotripsy System, X Ray Machine Parts etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
C Arm Itv
Product Price: Rs 8,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Peak Kilo Voltage | 100 kvP |
| Generator Capacity | 300 mA |
| Usage/Application | Orthopaedic |
| Machine Type | Fixed (Stationary) |
| Generator Type | High Frequency |
| Tube Type | Stationary Anode |
| Power Supply Volts | 220 V |
| Power Supply Frequency | 50 Hz |
Unique Med Global Inc.” is manufacturer C Arm Machine, Lithotripsy System, X Ray Machine Parts etc.
Additional Information:
- Packaging Details: PACKED
Yes! I am InterestedRequest A Callback
C Arm Machine
Product Price: Rs 7,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Peak Kilo Voltage | 100 kvP |
| Generator Capacity | 300 mA |
| Usage/Application | Urology |
| Machine Type | Fixed (Stationary) |
| Generator Type | High Frequency |
| Tube Type | Stationary Anode |
| Power Supply Volts | 220 V |
| Power Supply Frequency | 50 Hz |
Unique Med Global Inc.” is manufacturer C Arm Machine, Lithotripsy System, X Ray Machine Parts etc.
Additional Information:
- Packaging Details: PACKED
Yes! I am InterestedRequest A Callback
C Arm Machine
Product Price: Rs 7,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Peak Kilo Voltage | 100 kvP |
| Usage/Application | Orthopaedic |
| Generator Capacity | 100 mA |
| Machine Type | Fixed (Stationary) |
| Generator Type | High Frequency |
| Tube Type | Stationary Anode |
| Power Supply Volts | 220 V |
| Power Supply Frequency | 50 Hz |
Unique Med Global Inc.” is manufacturer C Arm Machine, Lithotripsy System, X Ray Machine Parts etc.
Additional Information:
- Packaging Details: PACKED
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Refurbished Cr System
Product Price: Rs 3,75,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Type | Non Portable |
| Usage/Application | Hospital |
| Category | Diagnostic |
| Is It LCD Display | LCD Display |
| Accuracy | 99.9% |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Philips Medico Used C Arm Available Good Conditions
Product Price: Rs 4,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Peak Kilo Voltage | 100 kvP |
| Usage/Application | Radiology |
| Machine Type | Portable (Mobile) |
| Generator Type | High Frequency |
| Tube Type | Stationary Anode |
| Power Supply Volts | 220 V |
| Generator Power (Kw) | 3.5 kaw |
Additional Information:
- Packaging Details: packed
Yes! I am InterestedRequest A Callback
AGFA CR Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Model Name | CR 10-X |
| Model Name/Number | CR 12X |
| Throughput | 30 plates/hr |
| Machine Condition | Refurbished (Used) |
| Cassette Size | 14Inch x 17Inch |
| Printing Technology | Thermal |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | India |
| Delivery in | 10 days |
| Area covered | Nepal, Bhutan, Bangladesh |
Unique Med Global Inc.” is manufacturer C Arm Machine, Lithotripsy System, X Ray Machine Parts etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIP Memory Controller
Product Price: Rs 65,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Part Type | DIP Memory |
| Compatible System | C Arm |
| Body Material | Aluminium |
| Part Category | Electronic |
| Condition | New |
| Warranty | 12 Months |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Refurbished Konica Minolta Cr Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Cassette Size | 14Inch x 17Inch |
| Type | Non Portable |
| Country of Origin | India |
| Also Deals in | Nepal, Bhutan, Bangladesh |
Yes! I am InterestedRequest A Callback