- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- X Ray Machine
X Ray Machine
Pioneers in the industry, we offer x ray machine, refurbished c arm machine, portable x ray machine, medical fluoroscopy x ray equipment and portable x ray machines from India.
X Ray Machine
Product Price: Rs 1,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Generator Capacity | 500 mA |
| Machine Type | Fixed (Stationary) |
| Generator Type | Line Frequency |
| Tube Type | Stationary Anode |
| Power Supply Volts | 440 V |
| Power Supply Frequency | 50 Hz |
Unique Med Global Inc.” is manufacturer C Arm Machine, Lithotripsy System, X Ray Machine Parts etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
X Ray Machine
Product Price: Rs 1,25,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Unique |
| Generator Capacity | 500 mA |
| Machine Type | Fixed (Stationary) |
| Generator Type | Line Frequency |
| Tube Type | Stationary Anode |
| Power Supply Volts | 220 V |
| Power Supply Frequency | 50 Hz |
| Peak Kilo Voltage | 100 kvP |
Unique Med Global Inc.” is manufacturer C Arm Machine, Lithotripsy System, X Ray Machine Parts etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Refurbished C Arm Machine
Product Price: Rs 6,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Type | Digital Radiography |
| Portability | Portable (Mobile) |
| Usage/Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable X Ray Machine
Product Price: Rs 85,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Generator Capacity | 300 mA |
| Type | Handheld Dental X ray Units |
| Usage/Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
Unique Med Global Inc.” is manufacturer C Arm Machine, Lithotripsy System, X Ray Machine Parts etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Medical Fluoroscopy X Ray Equipment
Product Price: Rs 4,50,000 / PieceGet Best Price
Unique Med Global Inc.” is manufacturer C Arm Machine, Lithotripsy System, X Ray Machine Parts etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable X Ray Machines
Product Price: Rs 2,75,000 / PIECEGet Best Price
Product Details:
| Generator Capacity | 300 mA |
| Machine Type | Fixed (Stationary) |
| Generator Type | Line Frequency |
| Tube Type | Rotating Anode |
| Power Supply Volts | 440 V |
| Power Supply Frequency | 50 Hz |
| Peak Kilo Voltage | 125 kvP |
Unique Med Global Inc.” is manufacturer C Arm Machine, Lithotripsy System, X Ray Machine Parts etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback